Furoshiki istorija

Dalia D.

11/6/2021 1 min read

Japonai jau nuo seno taikė "audeklo ir mazgelių" techniką. Vienuoliai ryšuliuose saugodavo vertingus šventyklų daiktus ir vadino tai tsutsumi. Tai vyko daugiau nei prieš tūkstantį metų, bet žodis išliko iki šių dienų ir reiškia ne ką kita, kaip dovanų pakavimą.

Vėliau audeklus atrado japonų aukštuomenė. Nuėję į pirtį, jie pasitiesdavo audeklą ant žemės ir ant jo stovėdami nusirengdavo. Matyt, nenorėjo šalti savo aristokratiškų kojų. Nusirengę rūbus surišdavo į tą patį audeklą. Kai kurie savuosius audinius išsiuvinėdavo emblemomis, kad būtų lengviau rasti po maudynių. Tokius audeklus jie vadino pirties paklodėmis - išvertus į japonų kalbą, skambėtų kaip (netikėta) furo-shiki.

Dar vėliau furoshiki ėmė naudoti visi japonai. Ne tik viešosiose pirtyse, bet ir kasdien, ir dovanoms įpakuoti. Ir juos pačius kaip dovanas teikdavo, ypač per vestuves. Prieš šimtą metų furoshiki buvo be galo populiarus. Deja, po Antrojo pasaulinio karo atsiradę plastikiniai maišeliai nukonkuravo skareles, ir furoshiki tradicija beveik išnyko.

1913 m. Kaburagi Kiyokata paveikslas "Kosmėjos".

O tada atėjo naujas tūkstantmetis, zero waste judėjimas, ir furoshiki buvo vėl atrastas. Prie naujojo populiarumo prisidėjo tuometinė Japonijos aplinkos apsaugos ministrė sukūrusi naują mottainai furoshiki, ir tradicijos entuziastas, save vadinantis "furoshiki princu".

Furoshiki siuvami iš įvairių medžiagų - šilko, medvilnės, sintetikos... Su raštais, vienspalviai, ryškūs, pasteliniai, neperšlampantys - visokių jų dabar galima rasti.

Šiuolaikinis furoshiki panaudojimas kaip niekad platus - nuo dovanų pakuotės, krepšio ar pietų dėžutės papuošimo iki... pasiruošimo žemės drebėjimui!

Bousai furoshiki, skirtas naudoti nelaimės atveju

Populiarėjant zero waste judėjimui, rišimu į audinius susidomėjo visas pasaulis - ne tik pirko tradicinius japoniškus furoshiki, bet ir pradėjo siūti savus! Dabar furoshiki galima rasti daugelyje šalių.

Havajuose pasiūti furoshiki

Britiškas furoshiki

Galima rasti nemažai gaminių, kurie nėra furoshiki, bet turi panašių stiliaus detalių. Furoshiki įkvepia kurti!